عکس علی خواجه مبارکه
اجرايي سازي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان-پيشنهادات و راهكارها
از علی خواجه مبارکه - چهارشنبه, 13 آذر 1387، 12:18
  دوستان عزيز- لطفا نظرات و راهكارهاي خود را جهت اجرايي نمودن مبحث 19 و استفاده از آن در ساخت و سازهاي جديد ارائه دهيد.
عکس استاد شماره 1
پاسخ براي: اجرايي سازي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان-پيشنهادات و راهكارها
از استاد شماره 1 - چهارشنبه, 20 آذر 1387، 06:54
 

1- تبليغات

2- تعيين قيمت واقعي حامل هاي انرژي

3 -اجراي سياست هاي تشويق و تنبيه توسط دولت

4-الگوسازي توسط خود دولت

5- آموزش فرهنگ صحيح مصرف مطابق با فرهنگ هر اقليم و منطقه بومي

6- بهينه سازي توسط دولت با ارائه يارانه

7- بهينه سازي توسط خود دولت و بهره برداري از منافع كاهش مصرف بعد از آن

8- واقعيت را بگويم تا به سرحد خفگي نرسيم فكري نخواهيم كرد ولي اين مسيله شوخي بردار نيست با هست و نيست ما در ارتباط است . اگر توجه نكنيم ميشويم مثل  اتيوپي حتي بدتر مهمترين مسيله در اينجا اينست به مردم بفهمانيم چقدر در خطر هستيم . مردم ما نميدانند

....

....

عکس آرمین ثنا خوان
پاسخ براي: اجرايي سازي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان-پيشنهادات و راهكارها
از آرمین ثنا خوان - سه‌شنبه, 10 دی 1387، 12:11
 

1.علت اصلی اصراف انرژی در کشور ما اول ارزان بودن و در دسترس بودن آن است دوم نبود فرهنگ مناسب برای استفاده بهینه از انرژی ،پس پیشنهاد می گردد حذف یارانه ها و فرهنگ سازی در سطح ملی به موازات هم انجام شود تا آنجا که به هدف برسد.

2.استفاده از انرژیهای نو مانند باد ،خورشید،آب ،زمین گرمایی و .... می تواند بخش قابل تمجهی از نیازهای عمومی جامعه را جوابگو باشد ،اما این امر مستلزم حمایت بلند مدت دولت است تا بتوان انرژی های نو را جایگزین بخشی از مصرف فعلی نمود

3.همانگونه که مستحضرید عمر مفید ساختمان های ایران بالای 15 سال است و برای ساختمان های موجود تنها می توان بهینه کردن را اجرا نمود ،ولی برای ساختمانهای در حال ساخت باید نظارت جدی تری توسط شهرداریها انجام شود (که البته می توان تنبیه و تشویق های مالیاتی را نیز به این بند افزود) تا حداقل در ده سال آتی شاهد افت محسوس انرژی در ساختمانها باشیم . 

عکس آبتین رهنما
پاسخ براي: اجرايي سازي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان-پيشنهادات و راهكارها
از آبتین رهنما - چهارشنبه, 11 دی 1387، 05:00
 

آيا اجباري ساختن مبحث 19 مي تواند اثر مهمي در مصرف انرژي كشور داشته باشد؟

مطمئنا خير، حداقل تا چندين سال ديگر - مگر چند درصد مصرف انرژي ما در ساختمان هاي جديد است؟

اما اجباري كردن همين قانون جهت ساخت و سازهاي جديد هم بدون سخت گيري توسط شهرداري ها و جدي گرفتن آن توسط نظام مهندسي و مهمتر از آن مهندسين كشور در بخش ساختمان (ناظران- طراحان-مجريان) قابل حصول نيست!

عکس سعيد عزت پناهي
پاسخ براي: اجرايي سازي مبحث 19 مقررات ملي ساختمان-پيشنهادات و راهكارها
از سعيد عزت پناهي - سه‌شنبه, 25 مرداد 1390، 03:03
 

با سلام.همانگونه كه تقريباً همگي ما ميدانيم ، اكثريت جامعه با اطلاعات فني مرتبط با معيارهاي انرژي بيگانه اند. لذا اصراف در مصرف انرژي را نمي توان الزاماً ارزان بودن آن دانست و بنده موافق نيستم. بلكه عدم تهيه زير ساخت ها و وجود استانداردهاي اجباري براي توليدات و كالاهاي وارداتي از جمله مهمترين عوامل اصراف انرژي است. مصرف كننده اي كه نمي داند برچسب انرژي در يك كالا چه نقشي دارد و يا اجباراً بايد كالايي با برچسب انرژي D خريداري كند ، اثراف كننده نيست. بلكه عدم نظارت بر ساخت و واردات مي تواند عامل اصلي و تعيين كننده در مصرف باشد.

مواردي مثل خودرو كه همگي ما بر پر مصرف بودن خودرو هاي داخلي اذعان داريم از اين جمله اند. پس نبود فرهنگ مديريت انرژي در مديران و شعار زدگي آنها عامل اين مهم است.

در مواردي مثل مصرف در منازل و باز گذاشتن پنجره ها به همراه روشن بودن بخاري مي توان عدم اطلاع عمومي و فرهنگ را عامل آن دانست ولي اين مسئله قابل حل است به شرطي كه مديران شركتهاي بزرگ و تويلد كننده به تعهدات خود عمل كنند.

در مورد انرژي هاي نو مثل خورشيد و باد و ... ، بايد در دسترس قرار گيرند تا مصرف كننده از آنها استفاده كند. پس آموزش به همراه تهيه كالاهاي عمومي با مصارف پاك مي تواند راهكار اين مسئله باشد.

در مورد ساختمانها نيز حق با شماست و بايد ساختمانهاي جديد را اصلاح كرد. به نظر مي آيد ايجاد بسته هاي مشوق ساخت با در نظر گرفتن معيارهاي مبحث 19 مي تواند كمك كند و نكته آن در اينجاست كه دولت بايد از طمع كسب در آمد در اين بخش كوتاه بيايد و به ازاء هر اقدام مالكين در جهت كاهش مصرف انرژي ، معادل آنرا از سازنده مسكن كسر كند و چشم به بازده دراز مدت آن داشته باشد. با در نظر گرفتن طمع دولت در كسب در آمد ها از هر بخش كوچكي ، سازندگان مسكن در جهت توليد صرف ساختمان هستند و كاهش هزينه ها . لذا اين امر با سرعت بسيار پايني در حال اجرا است.

با تشكر

سعيد عزت پناهي