عکس آبتین رهنما
برچسب انرژي ساختمان و كاربرد آن چيست؟
از آبتین رهنما - شنبه, 17 اسفند 1387، 07:10
  برچسب انرژي ساختمان و كاربرد آن چيست؟
عکس استاد شماره 3
پاسخ براي: برچسب انرژي ساختمان و كاربرد آن چيست؟
از استاد شماره 3 - سه‌شنبه, 11 فروردین 1388، 02:43
 

بطور كلي برچسبهاي انرژي، برچشبهاي اطلاع‌رساني هستند كه بر وري تجهيزات و يا سيستمهاي مصرف كننده حاملهاي انرژي بمنظور افزايش آگاهي مردم از ميزان مصرف انرژي وسيله الصاق مي‌گردند. در ايران تاكنون براي بسياري از لوازم برقي خانگي نظير يخچال، كولر آبي، لباسشويي و ... و همچنين براي لوازم گازسوز نظير بخاري دودكش‌دار، آبگرمكن فوري ديواري و ... و يا خودروها و موتورسيكلتها كه اخيرا توسط برخي از خودروسازان بر روي خودرو الصاق مي‌گردد، برچسب انرژي تهيه شده است. برچسب انرژي بعد از تهيه به عنوان استاندارد برچسب انرژي وسيله شناخته مي‌شود و توسط موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در كشور نظارت مي‌گردد. برچسب انرژي ساختمان همانند ساير برچسبهاي انرژي كشور براساس رده‌هاي انرژی مصرفي ساختمان از A تا G درجه­بندی شده است. به طوری که رده A نشان­دهنده بیشترین بازدهی و رده G نشان­دهنده کمترین بازدهی است و بعد از تهيه به عنوان استاندارد برچسب انرژي ساختمان در كشور شناخته مي‌شود و خريداران، مالكين و مستاجران ساختمان در هنگان تهيه ساختمان مورد نظر خود مي‌توانند با مقايسه رده انرژي ساختمانهاي مختلف، ساختماني را انتخاب نمايند كه انرژي كمتري براي سرمايش، گرمايش، روشنايي و ... مصرف مي‌كند.

طرح تدوين استاندارد برچسب انرژي ساختمان توسط شركت مشاوران بهسازي، نوسازي انرژي (مبنا) و به درخواست شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت از بهمن ماه 1387 آغاز گرديد و در نظر است در مدت دو سال ضمن بررسي تجربيات كشورهاي ديگر در اين زمينه نسبت به تهيه استانداردها و دستورالعملهاي لازم جهت برچسب‌گذاري انرژي ساختمانهاي كشور اقدام گردد.

چهت كسب اطلاعات بيشتر مي‌توانيد به آدرس زير مراجعه كنيد. قابل ذكر است نتايج يافته‌ها و تحقيقات شركت مبنا تا جمع‌بندي نهايي و تدوين استاندارد برچسب انرژي ساختمان از طريق آدرس زير براي عموم قابل استفاده مي‌باشد.

http://elable.m19.ir/default.aspx